Hovorí sa, že zariaďovanie domácnosti je jedna z najkrajších činností pri bývaní a sťahovaní. Keď si kúpime nový byt, tak práve plánovanie a zariaďovanie z neho spraví náš domov – my sami si povieme, kde má byť aký nábytok, aké budú podlahy, steny, dvere a podobne. Pri zariaďovaní bytu premietame do bytu naše predstavy, pohľady a emócie.
Pri zariaďovaní bytu je dôležité, aby sme brali do úvahy všetky prvky – môžeme o tom rozhodnúť sami alebo si zavolať na pomoc bytového architekta. Ten nám môže pomôcť zladiť naše predstavy a priniesť nápady ako využiť čo najlepšie daný priestor.
Najčastejšie si však bývanie zariaďujeme sami. Čím sa riadiť, ako postupovať? Dnes si krátko povieme o tom, ako postupovať pri zariaďovaní bytu a čo vziať do úvahy pri výbere vstavaných skríň.
Pri zariaďovaní bytu sa často počíta aj so vstavanými skriňami. Je to preto, lebo sa dajú napasovať na konkrétny priestor a vedia ho efektívne využiť. A okrem toho sa vstavané skrine stali v posledných rokoch obľúbeným kusom nábytku, ktorý nielen že prinesie poriadok pre veci, ale môže byť aj dizajnovým doplnkom interiéru.
Ako postupovať pri výbere vstavanej skrine pri zariaďovaní interiéru?
plánujte zavčasu – ak je to možné a ste vo fáze zariaďovania vášho domu alebo bytu, tak si už v tomto čase naplánujte, kde budú odkladacie priestory. Následne môžete s nimi rátať a zamerať sa na ostatné súčasti domácnosti.
vhodný priestor pre vstavanú skriňu – pri zariaďovaní domácnosti je vhodné brať do úvahy aj to, že vstavaná skriňa potrebuje určitý priestor. Takýto priestor môže byť napríklad vo vstupnej chodbe, v spálni alebo v obývačke. Bežná hĺbka vstavanej skrine je 60 cm. Tiež sa odporúča mať pred vstavanou skriňou aspoň 40 cm priestor na manipuláciu.
ostatné prvky v priestore – pri zariaďovaní bytu je vhodné premyslieť si, aké budú ďalšie prvky v priestore. Ide o to, ako sa bude vstavaná skriňa hodiť s ostatným nábytkom – môže ísť napríklad o stolík pod televízor, menšiu odkladaciu skriňu, konferenčný stolík, pracovný stolík a podobne. Odporúča sa zladiť nábytok do jedného farebného vzoru a tiež je vhodné, aby boli v rovnakom štýle. To sa dá docieliť napríklad tým, že celú sadu nábytku bude pre vás robiť jedna firma.
súčasť alebo dizajnový prvok – pri zariaďovaní interiéru je vhodné zvážiť, či bude vstavaná skriňa prirodzenou súčasťou interiéru a teda bude s ním farebne zladená. Alebo či bude vstavaná skriňa dizajnovým prvkom, teda s určitou dominanciou v danom priestore. V takomto prípade sa dajú použiť kvalitné fototapety s rôznymi motívmi.
zvážte detaily – pri zariaďovaní interiéru je ten správny čas, aby ste si premysleli nielen to, kde chcete umiestniť vstavané skrine, ale aj to aké bude ich vnútro. Či tam bude viac poličiek alebo zásuviek, či budú dvere posúvacie alebo otváracie a či budú v tejto skrini aj vešiaky a držiaky na rôzne veci.
myslite na deti – ak plánujete alebo máte deti, myslite pri zariaďovaní bytu aj na ne. Pri výbere materiálov pre vstavané skrine zvoľte radšej menej lesklé materiály, teda také, ktoré sú odolnejšie voči odtlačkom. Tiež zvážte, či je vhodné použiť rôzne sklá a zrkadlá. Do detskej izby sa môžu lepšie hodiť vstavané skrine s rôznymi motívmi, napríklad z rozprávok alebo z prírody.
Zhrnutie článku:
Dá sa povedať, že ak si zariaďujete domácnosť, je vhodné prednostne myslieť na vstavané skrine. Premyslite si ich umiestnenie a rozloženie ich vnútorných prvkov. Odporúča sa, aby vstavané skrine pasovali aj s ostatným nábytkom. Na tejto našej podstránke si môžete navrhnúť vstavanú skriňu cez nášu online aplikáciu Návrhár.