Neviete si rady s farebnou paletou? Nepodceňujte výber dominantných farieb a vytvorte dokonalé kombinácie, ktoré interiéru dodajú tú správnu emóciu. Psychológia farieb vám dopomôže k tomu, aby aj vaša obývačka zažiarila v očiach návštev a navodila príjemnú atmosféru.
Aj základné farby víťazia
Základom farebných paliet je bezpochyby trojica červenej, zelenej a modrej, avšak práve ich jednoduchosť ich predurčuje na flexibilné použitie predovšetkým v interiérovom dizajne.
Teplé farby do bytu? Výrazná červená nie je vďačnou voľbou, pokiaľ nejde o obchodné priestory, ale predsa len sa môže stať súčasťou vášho domu či bytu, a to ako nezastupiteľná súčasť ďalších farieb. Reč je o naturálnych a komfortne pôsobiacich odtieňoch, akými sú klasická hnedá, čokoládovohnedá či horčicová.
Súhrnne možno tieto farby nazvať zemitými, a teda pokiaľ sa prikláňate k prírodnému vzhľadu interiéru, s týmito farbami by ste mali isto počítať. Vyzerajú prirodzene a podobne aj vyžarujú. Na ľudskú psychiku pôsobia mimoriadne pohodlne, navodzujú pokojnú a nekonfliktnú atmosféru s dávkou nadčasovosti a navyše ak sú zjavne prevládajúcimi farbami odkrývajú svoju nefalšovanú elegantnú stránku.
S odtieňmi zelenej možno spájať rovnaké emočné zázemie ako pri zemitých odtieňoch. Okrem toho, že zelená sa nachádza na vrchole spektra prírodných farieb, jej najväčšou výhodou ostáva, že je ako stvorená pre tých, ktorí hľadajú univerzálne, ale za to trendové riešenie.
Od smaragdovej cez olivovú až po sýtu tmavozelenú farbu. Odtieňov je viac než dosť, ale z hľadiska pôsobenia na ľudské pocity majú viacero spoločných vlastností. Rozžiaria miestnosť, dodajú jej sviežosť a upokoja myseľ. Aj keď pri tých tmavších variantoch by ste mali zbystriť pozornosť najmä v prípade, že vyberáte dominantný odtieň. Prílišné množstvo tmavozelenej sa môže razom premeniť z relaxu na podráždenie. Naopak tie bledšie odtiene zelenej stelesňujú pokoj, mier a harmóniu, ktorú bezpochyby uvítate aj vy vo vašom interiéri.
Na svetlejšie odtiene sa oplatí staviť aj pri modrej farbe. Patria totiž ku hlavným interiérovým prvkom, ktoré zabezpečujú nielen pocit relaxu, ale sú aj ťažiskom stability a rovnováhy v spojení s nábytkom a doplnkami. Tmavšiu modrú je vhodné kombinovať s bielou (aj vo forme doplnkov), prípadne môžete zvoliť aj nábytok s modrastým nádychom. Modrá farba pôsobí priaznivo na ľudskú myseľ a súčasne dokáže znížiť krvný tlak.
TIP: Aké farby sú najvhodnejšie pre vašu spálňu?
Luxus aj hravosť
Moderné farby môžu v byte stelesňovať luxus, ale aj nenútenú hravosť. Podľa odborníkov je žltá farba tou prvou, ktorú ľudské oko zaregistruje, preto je aj najobľúbenejším zdôrazňovacím odtieňom. Inak to nie je ani v interiérovom dizajne, kde je síce žltá vítaná, ale s dôrazne určenými hranicami.
Bezprostredne rozveselí celý vnútorný priestor, vdýchne aj kúsok detskej hravosti a, samozrejme, okamžite padne od oka. Vedeli ste napríklad, že priveľa žltej môže niektorým ľuďom spôsobiť závrat? So žltou sa tak odporúča pracovať veľmi opatrne a vhodné je skombinovať ju s klasickými neutrálnymi farbami ako biela či sivá. Neutralizáciou sýtej žltej docielite primerané pozitívne emócie a perfektnú optimistickú kombináciu. Na chladnejšom fialovom podklade zase dokážete doplnkami v teplých žltých odtieňoch upriamiť pozornosť na celkový vzhľad miestnosti.
Fialová má totiž vyslovene charakter luxusnej a honosnej farby, ktorej potenciál využijete naplno ako súčasť dizajnu domu iba ak siahnete po tých tmavších variantoch. Taká levanduľová zastáva veľmi podobnú úlohu ako bledomodrá či olivová a vášeň, ktorá z fialovej vyžaruje sa v práve v podobných odtieňoch stráca. Možno vás to prekvapí, ale fialová farba má vo zvyku nakopnúť ľudskú fantáziu a kreativitu, preto je aj odporúčanou voľbou pri výbere vhodnej farby do detských izieb.
Nechajte drevo vyniknúť
Či už vo vašom byte dominujú drevené podlahy, alebo si lámete hlavu nad perfektnou kombináciou vstavaných skríň a okolitých farieb, vždy dbajte na to, aby sa tento honosný prírodný materiál nedostal do úzadia. Tajomstvo je najmä v kontraste.
TIP: Moderný interiérový dizajn – v hlavnej roli odtiene dreva
Tmavšie úpravy dreva vyniknú na podklade svetlejších odtieňov a naopak. Čerešňa či orech pôsobia napríklad na vstavaných skriniach o niečo tmavšie než na menšom nábytku, preto by sa okolitý priestor mal niesť vo svetlozelenej či svetlomodrej farbe, ktorá drevu nenútene pridá na vizuálnej hodnote. Je však potrebné dbať na hustotu nábytku. V miestnosti, ktorá je zjavne preplnená nábytkom z tmavého dreva sa nedostaví efekt kontrastu s bledými stenami kvôli monotónnosti až chaotickosti nábytkových štruktúr. Drevo ako nábytkárska surovina je vo všeobecnosti veľmi široký pojem, preto si nezabudnite určiť, či prevláda tmavohnedý, červenohnedý, žltý alebo aj oranžový odtieň. Skrine s oranžovým nádychom napríklad výborne doplnia relaxačné modré steny a drevený materiál bez výrazných povrchových úprav sa zase dokonale zladí s jasnou žltou.
S farbami sa oplatí vyhrať v každej jednej miestnosti a ich psychologické vlastnosti dokážu zvýrazniť aj také vstavané skrine na mieru, ktoré u nás objednáte aj online.