Moderný interiérový dizajn – v hlavnej roli odtiene dreva

  1. Domovská stránka
  2. Blog
  3. Moderný interiérový dizajn – v hlavnej roli odtiene dreva
665

V neustále sa meniacom svete interiérového dizajnu trendy prichádzajú a odchádzajú, ale existuje jeden, ktorý je dlhodobým fenoménom – prírodné, drevené odtiene. Už stáročia sú obľúbenou voľbou pri zariaďovaní a ich nadčasový pôvab fascinuje aj naďalej.

Čím sú drevo a drevený dekor také výnimočné?

Svojou všestrannosťou, atmosférou a prirodzeným spojením s prírodou. Aj vďaka týmto vlastnostiam sú pilierom moderného interiérového dizajnu. Ak chcete vytvoriť priestor, ktorý je nielen esteticky príjemný a pútavý, ale aj funkčný, tak drevo je tou správnou cestou.
V tomto texte sa drevu, drevenému dekoru a dizajnu budeme venovať bližšie. Povieme si tiež niečo o tom, ako sa kvalitná vstavaná skriňa na mieru môže stať ústredným prvkom miestnosti a čo k nej doladiť.

Poznámka: ak v texte hovoríme o dreve, máme na mysli vizuálne prevedenie. Napríklad naše vstavané skrine sú vyrobené z kvalitnej DTD (drevotrieskovej dosky), dostupné v širokej škále prevedení a drevených dekorov – akácia, breza, borovica, buk, čerešňa, dub, orech, pínia či smrekovec a podobne.
Úloha dreva v interiérovom dizajne

1. Zmyselnosť

Jednou z najvýraznejších čŕt dreva v modernom interiérovom dizajne je jeho schopnosť vniesť do priestoru prirodzenosť a zmyselnosť. Organické vzory (či už na podlahe, dverách vstavanej skrine na mieru alebo na stole) a variácie odtieňov vytvárajú silný vizuálny dojem.

Od hladkej a elegantnej až po hrubú a rustikálnu, drevo ponúka celú škálu textúr, ktoré lahodia oku aj estetickému cíteniu.

2. Prispôsobiteľnosť

Drevo sa ľahko prispôsobuje širokej škále dizajnových štýlov, od tradičných, až po súčasné. Či už preferujete industriálny štýl s jeho lákavou “neobrúsenosťou”, alebo ste fanúšikom škandinávskeho minimalizmu. Nábytok podlahy či doplnky z dreva, resp. v drevenom prevedení, si svoje miesto nájdu skrátka vždy.

Jeho schopnosť prispôsobiť sa rôznym dizajnovým štýlom je jednoznačným dôkazom jeho nadčasového pôvabu.

3. Funkčnosť

Význam dreva či drevotriesky v interiérovom dizajne siaha za estetiku. Nemenej dôležitými vlastnosťami sú ich trvácnosť, akustické vlastnosti a odolnosť.
Vezmime si takú kvalitnú vstavanú skriňu z drevotriesky. Okrem toho, že naozaj dobre vyzerá a dodáva interiéru šmrnc elegancie, je tiež odolná a pri patričnej starostlivosti vydrží aj vyše dekády. Drevotriesková doska je trvácny materiál, ktorý kupujete na dlhé roky dopredu.

Vstavaná skriňa na mieru ako dizajnový pilier

Vstavaná skriňa slúži ako zhmotnenie rôznych aspektov, ktoré drevené odtiene prinášajú do interiérového dizajnu.

Jej charakter ju predurčuje k tomu, aby sa stala dominantným prvkom miestnosti. Vstavaná skriňa na mieru je prirodzeným stredobodom priestoru vďaka svojej veľkosti (zaberá priestor od podlahy až po strop), aj vizuálnej stránke. Nemusíte sa pritom obávať, že sa bude “biť” so zvyškom miestnosti. Textúru či farbu si môžete prispôsobiť, o čom sa môžete presvedčiť aj v našom online návrhárovi.

Máte na výber z rôznych odtieňov a vďaka tomu si môžete nechať vyrobiť vstavanú skriňu na mieru, ktorá dokonale doplní vizuálny kolorit miestnosti. Či už siahnete po elegantnom mahagónovom odtieni alebo svetlých dubových tónoch, farbu drevenej skrine jednoducho zharmonizujete so zvyškom nábytku.

Nezabudnime na samotný funkčný aspekt takejto skrine z drevotriesky.

Úložnému priestoru, ktorý poskytuje, môže v domácnosti konkurovať máločo. Navyše, jej vnútorné rozloženie si dokážete prispôsobiť svojim potrebám. Či preferujete väčší priestor s vešiakmi, alebo využijete skôr zásuvky a poličky, voľba je na vás.

Kvalitná vstavaná skriňa na mieru je teda nielen silným dizajnovým prvkom, ale aj mimoriadne praktickým pomocníkom do domácnosti.

S čím kombinovať drevené odtiene?

Ako sme už spomínali, jednou z veľkých devíz dreva a drevotriesky je ich prispôsobiteľnosť. Netýka sa len dizajnových štýlov vo všeobecnosti, ale aj iných materiálov. Súzvuk so sklom, kovom či inými prvkami je mimoriadne silný.

Začnime farebnými kombináciami.

Odtiene dreva perfektne kontrastujú. Aj v rámci jednej miestnosti – napríklad spálne, obývačky či detskej izby – sa nebojte experimentovať s odvážnymi kombináciami. Napríklad svetlá vstavaná skriňa na mieru a tmavá sedačka či kreslá. Alebo naopak.
Pri vytváraní zaujímavých farebných kombinácií nezabúdajte tiež na farbu steny. Drevo si perfektne rozumie s bielou, ale bez problémov ho zladíte napríklad aj s tmavým obkladom.

Nesmieme opomenúť prírodnú kombináciu na pohľadanie – drevo a kameň. Tento tandem je mimoriadne populárnou voľbou v rámci moderného interiérového dizajnu. Tak napríklad vstavaná skriňa, prípadne iný nábytok – stôl, regály – a kamenné či tehlové obklady. Máloktorá kombinácia vytvorí útulnejšie prostredie.

Drevo či drevotrieska ladia aj s ďalšími materiálmi:

S kovom – dôkazom je drevený nábytok s kovovými súčasťami, alebo napríklad stoly s kovovými nohami. Pri vstavaných skriniach sú najčastejšie používané hliníkové profily rôznych farieb.
So sklom – sklo vďaka svojej prirodzenej svetlosti necháva drevo krásne vyniknúť, podobne ako napríklad biela farba. Taktiež môžeme sklo kombinovať priamo v posuvných dverách vstavanej skrine. Vďaka našej širokej škále farieb skla VARIOBEL si vyberie každý.
S látkami – drevo si rozumie v interiéri aj s textilom a podobnými látkami, napríklad kožou, tkaninou koberca a podobne.

Suma sumárum – kombinácie rôznych materiálov s drevenými odtieňmi sú viac než žiadané. Ich schopnosť harmonizovať, ale aj kontrastovať so zvyškom miestnosti z nich robí vysoko kompatibilný prvok interiérového dizajnu.

Ak ste sa rozhodli vniesť do svojej domácnosti trochu drevenej elegancie, radi vám s tým pomôžeme. Naše vstavané skrine na mieru môžete vizuálne prispôsobiť zvyšku miestnosti – bez ohľadu na to, v ktorej vám ich namontujeme. Svoje opodstatnenie nájdu všade: v obývačke, spálni, detskej izbe, pracovni, dokonca aj podkroví, alebo formou modernej vešiakovej steny na chodbe.

Novinky, rady, akcie a zľavy

* indicates required

Menu