Úložné priestory v domácnosti a ich efektívne využitie

  1. Domovská stránka
  2. Blog
  3. Úložné priestory v domácnosti a ich efektívne využitie
779

Potenciál úložných priestorov je najmä v lepšej organizácii vašej domácnosti. Pomáhajú minimalizovať neporiadok, uľahčujú hľadanie a vyberanie vecí a dokážu byť tiež vhodným dizajnovým prvkom. Moderná domácnosť 21. storočia sa bez rozumne navhrnutých úložných priestorov jednoducho nezaobíde.

Našťastie, možností, ako ich bezproblémovo zakomponovať do ľubovoľnej miestnosti, je viacero. Šikovným pomocníkom je úložný priestor pod posteľou. Veľký potenciál skrývajú tiež steny a mimoriadne užitočná v tomto ohľade je určite aj vstavaná skriňa na mieru.
V tomto texte vám predstavíme zopár jednoduchých tipov, ako z týchto úložných priestorov vyťažiť maximum.

Zbavte sa nepotrebného

Prvým krokom k lepšej organizácii je vždy zbaviť sa vecí, ktoré nepotrebujete. Na začiatku vám teda neostáva nič iné, iba si vyhrnúť rukávy a prezrieť všetky skrine, šuflíky, poličky a regály, ktoré v domácnosti máte. Určite nájdete veci, ktoré už neplnia svoj účel – nefunkčné spotrebiče, poškodené predmety, veci „pre prípad“ (napríklad krabica plná káblov).

Buďte nekompromisní. Ak vám je ľúto niečo vyhodiť, môžete to darovať, alebo predať. Základom efektívnej organizácie je však mať v domácnosti iba veci a predmety, ktoré reálne využívate, alebo pre vás majú skutočnú sentimentálnu hodnotu. Všetko ostatné by malo ísť, v ideálnom prípade, preč.

Akonáhle máte tento krok za sebou, môžeme reálne pristúpiť k využitiu úložných priestorov.

Dajte to pod posteľ či na stenu

Azda nikto nechce prísť po dlhom dni domov a vidieť neporiadok. Voľne pohodené oblečenie, knihy, predmety dennej spotreby. Všetko musí mať svoje miesto, ináč v domácnosti vzniká chaos. Dva priestory, ktoré s týmto vedia pomôcť, no ľudia ich často ignorujú, sa nachádzajú pod posteľou a na stenách.

Mnoho moderných postelí je dnes vyrábaných s úložným priestorom pod nimi – či už ide o voľný priestor, alebo veľké zásuvky. Nezabudnite naplno využiť tieto miesta. Môžete tu uložiť rôzne predmety, ktoré nepoužívate každý deň, no chcete ich mať po ruke – posteľné prádlo, žehliacu dosku a žehličku, uteráky a podobne.
Veľký potenciál skrývajú aj steny vo vašej domácnosti. Nie je problém primontovať na nich rôzne regály či poličky a využiť tak vertikálny priestor. Ten môže poslúžiť ako knižnica, miesto na dekorácie či rastliny.

Máloktorý úložný priestor je však taký všestranný a efektívny, ako vnútro vstavanej skrine.

Úložný priestor od podlahy až po strop

Schválne, vyskúšajte si náš konfigurátor vstavaných skríň a navrhnite si tú svoju. Pohrajte sa s počtom oddielov a jednotlivými modulmi, ktoré v nich môžu byť. Či už preferujete väčší otvorený priestor, zásuvky, vešiakové tyče – návrh skrine je plne vo vašej réžii.

Práve prispôsobiteľnosť vnútra vstavanej skrine je jednou z jej najväčších devíz. Vy totiž viete, koľko oblečenia, spotrebičov a rôznych predmetov doma máte a teda aj koľko (a akého) úložného priestoru budete potrebovať. Tomuto viete prisôsobiť svoj návrh skrine.
Ak napríklad máte veľa párov topánok a doplnkov, vyplňte jeden oddiel poličkami. Alebo potrebujete niekde zavesiť obleky a košele? Nie je problém, vyklikajte si väčší otvorený priestor s vešiakovou tyčou a problém je vyriešený.

Na rozdiel od voľne stojacich skríň sú vstavané skrine stelesnením efektívneho využitia priestoru. Nie sú totiž obmedzené svojou veľkosťou, ponúkajú miesto po celej vertikále – od podlahy až po strop. Vďaka štedrému priestoru do nich uložíte naozaj všetko, čo potrebujete. Máte to na jednom mieste, prehľadne a vždy viete, kde čo-to hľadať.

Vyskúšali ste si konfigurátor vstavaných skríň a teraz máte ďalšie otázky? Veľmi radi vám ich zodpovieme, stačí nás kontaktovať. Ak hľadáte inšpiráciu pre praktické využitie úložných priestorov, zavítajte do našej galérie.

Novinky, rady, akcie a zľavy

* indicates required

Menu